کد خبر :73 | تاریخ : دوشنبه 30 مرداد 96  | ارسال شده توسط :اداره تعاون ،كار و رفاه اجتماعي

برگزاری دومین جلسه شورای هماهنگی شهرستان آباده
دومین جلسه شورای هماهنگی شهرستان آباده با حضور نمایندگانی از دستگاههای اجرایی زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در محل اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان آباده تشکیل گردید.
در این جلسه هاشمی رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی توضیحات مفصلی در خصوص دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی و مشوق بیمه ای عنوان نمود .

 هاشمی با بیان اینکه اجرای طرح کارورزی همزمان با کل کشور در این شهرستان آغاز گردید اضافه کرد این طرح با هدف افزایش مهارت جویندگان کار اجرا می شود و در طرح کارورزی حقوق و حق بیمه کارورز توسط دولت پرداخت می گردد و هیچ هزینه ای برای کارفرما به دنبال ندارد.

بهرام هاشمی اظهار داشت فارغ التحصیلانی که شرط سنی را داشته باشند و شش ماه تا سه سال از فارغ التحصیلی آنها میگذرد می توانند در این طرح شرکت نمایند و ضمن دریافت حقوق و برخورداری از بیمه، نسبت به افزایش مهارت خود اقدام نمایند. وی گفت سن لازم برای کارورزی در قالب این طرح حداکثر 25 سال سن در مقطع تحصیلی کاردانی، 28 سال برای مقطع کارشناسی و 33 سال برای مقطع کارشنای ارشد و دکتری می باشد. وی افزود : در این طرح طول دوران سربازی به حداکثر شرط سنی اضافه می شود.

 رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت : دستمزد کارورزان در مدت کارورزی به میزان یک سوم حداقل مزد مصوب شورای عالی کار که در سال 96 به میزان 310 هزار تومان می باشد از سوی دولت پرداخت می شود و حقوق کارورز بعد از اتمام دوره کارورزی و پس از تأیید کارفرما نسبت به حسن انجام کار کارورز و صحت کارآموزی و مهارت آموزی کارورز به صورت یکجا به حساب کارورز واریز خواهد شد.

این مقام مسئول نیز ادامه داد : طول دوره کارآموزی حداقل 4 ماه و حداکثر شش ماه برای هر کارورز متناسب با استانداردهای آموزشی می باشد.

 هاشمی در تشریح مشوق های اعطایی به کارفرمایان در این طرح گفت : مشوق های بیمه ای برای افزایش انگیزه کارفرمایان برای جذب کارورزان در نظر گرفته شده است، در این راستا برای افزایش احتمال جذب این افراد و ماندگاری آنها در محیط کار در صورت جذب کارورزان در واحد و بنگاه اقتصادی مربوطه ، دولت تا 2 سال 100 درصد حق بیمه کارفرما را پرداخت خواهد کرد. بدین ترتیب چنانچه کارفرما بعد از طی مدت کارورزی اقدام به جذب کارورز کند تا دو سال از پرداخت حق بیمه او معاف خواهد بود. وی در خصوص شرایط کارفرمایان و صاحبان واحدهای تولیدی برای جذب کارورز گفت : هر کارفرما تنها یک دوره می تواند نسبت به جذب کارورز اقدام کند و به ازای هر سه نفر بیمه شده قادر خواهد بود یک کارورز را  جذب نماید.

هاشمی بیان داشت : همچنین کارفرما حق اخراج نیروی کار با هدف جذب کارورز را ندارد و چنانچه در زمان منتهی به شروع طرح کارورزی اقدام به اخراج یا تعدیل نیرو کند مشمول طرح کارورزی نخواهد شد.

هاشمی مرجع حل اختلاف بین کارورز و کارفرما را ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و ادامه داد : طول مدت کارورزی در صورت تأیید توسط کارفرما و وزارت کار، به دوره سنوات خدمتی افراد اضافه خواهد شد. وی تصریح کرد : متقاضیان شرکت در کارورزی نباید سابقه شرکت در دوره های کارورزی قبلی داشته باشند .

وی در پایان گفت : متقاضیان شرکت در طرح کارورزی نباید سابقه پرداخت هیچ گونه حق بیمه از سوی کارفرمایان داشته باشند و به عبارتی طرح کارورزی آنها باید نخستین محیط کاری باشد که این افراد در آن مشغول به کار می شوند.

 در ادامه عسکری رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای در خصوص مهارت آموزی در محیط کار واقعی  مطالبی را بیان و عنوان نمودند در این طرح افراد بین 15 تا 23 سال به شیوه استاد ـ شاگردی در واحدهای پذیرنده آموزش می بینند و مدت دوره بین 100 تا 2800 ساعت بوده و در پایان دوره آزمون برگزار و گواهی مهارت جهت افراد صادر خواهد شد. در مدت این دوره افراد بیمه مسئولیت مدنی هستند و در محیط کار واقعی مهارت آموخته می گردند.  در ادامه رئیس کمیته امداد امام خمینی «ره» و صندوق کارآفرینی امید و کارشناس اداره بهزیستی و بانک رفاه کارگران در خصوص اعطای تسهیلات اشتغالزایی گزارش کاملی ارائه دادند  .

 

 

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع‌ رسانی شهرستان آباده محفوظ است.