کد خبر :50 | تاریخ : سه شنبه 20 تير 96  | ارسال شده توسط :اداره تعاون ،كار و رفاه اجتماعي

طرح کارورزی در فارس همزمان با کل کشوردر تیرماه کلید خورد.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آباده گفت: طرح کارورزی در فارس همزمان با کل کشوردر تیرماه کلید خورد.
بهرام هاشمی با بیان این که طرح مذکور با هدف افزایش مهارت جویندگان کار اجرا میشود، اظهار داشت: در طرح کارورزی، حقوق و حق بیمه کارورز توسط دولت پرداخت می شود و هیچ هزینه ای برای کارفرما به دنبال ندارد.

وی گفت: تمامی فارغ التحصیلانی که شرط سنی را داشته و شش ماه تا 3 سال از فارغ التحصیلی آنها میگذرد می توانند در این طرح شرکت کنند و ضمن دریافت حقوق و برخورداری از بیمه، نسبت به افزایش مهارت خود اقدام نمایند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آباده یادآور شد: سن لازم برای کارورزی در قالب این طرح حداکثر 25 سال سن در مقطع تحصیلی کاردانی، 28 سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی، ۳۳ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و 33 سال برای مقطع تحصیلی دکتری می باشد.

هاشمی گفت: در این طرح طول دوران سربازی به حداکثر شرط سنی اضافه می شود اما چنانچه متقاضی این طرح هنوز فراخوان خدمت نشده باشد و یا به دلایل مختلف از سربازی معاف باشد همان شرایط سنی ذکر شده اعمال می شود.

وی ادامه داد: به حداکثر سن ایثارگران و افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی هم ۵ سال اضافه میگردد.

وی در خصوص میزان حقوق پرداختی به کارورزان گفت: دستمزد کارورزان در مدت کارورزی به میزان یک سوم حداقل مزد مصوب شورای عالی کار که در سال 96 به میزان 310 هزار تومان می باشد از سوی دولت پرداخت می شود.

طبق اظهارات هاشمی، حقوق کارورز بعد از اتمام دوره کارورزی و پس از تأیید کارفرما نسبت به حُسن انجام کار کارورز و صحت کارآموزی و مهارت آموزی کارورز به صورت یکجا به حساب کارورز واریز خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، طول دوره کارآموزی حداقل 4ماه و حداکثر شش ماه برای هر کارورز متناسب با استانداردهای آموزشی می باشد.

رئیس اداره تعاون کارو رفاه اجتماعی آباده تأکید کرد: خوشبختانه در طرح فعلی کارورزی نگرانی های کارفرمایان از نظر شرایط کار و قرارداد کار، لحاظ شده و مشوق های خوبی هم برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است.

هاشمی در تشریح مشوق های اعطایی به کارفرمایان در این طرح گفت: مشوق های بیمه ای برای افزایش انگیزه کارفرمایان برای جذب کارورزان در نظر گرفته شده است، در این راستا برای افزایش احتمال جذب این افراد و ماندگاری آن ها در محیط کار در صورت جذب کارورزان در واحد و بنگاه اقتصادی مربوطه، دولت تا2سال100درصد حق بیمه کارفرما را پرداخت خواهد کرد. بدین ترتیب چنانچه کارفرما بعد از طی مدت کارورزی اقدام به جذب کارورز کند تا دو سال از پرداخت حق بیمه او معاف خواهد بود.

وی در خصوص شرایط کارفرمایان و صاحبان واحدهای تولیدی برای جذب کارورز گفت: هر کارفرما تنها یک دوره می تواند نسبت به جذب کارورز اقدام کند و به ازای هر سه نفر بیمه شده قادر خواهد بود یک کارورز را جذب نماید.

هاشمی بیان داشت: همچنین کارفرما حق اخراج نیروی کار با هدف جذب کارورز را ندارد و چنانچه در زمان منتهی به شروع طرح کارورزی اقدام به اخراج و یا تعدیل نیرو کند مشمول طرح کارورزی نخواهد شد.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی آباده با بیان این که این طرح با هدف جذب 150 هزار کارورز در کل کشور آغاز می شود، ادامه داد: ثبت نام از متقاضیان شرکت در طرح کارورزی از اول تیرماه آغاز و تا زمان ثبت نام 150 هزار فارغ التحصیل ادامه خواهد داشت که هنوز برش استانی آن اعلام نشده است.

وی مرجع حل اختلاف بین کارورز و کارفرما را ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و ادامه داد: طول مدت کارورزی در صورت تأیید توسط کارفرما و وزارت کار، به دوره سنوات خدمتی افراد اضافه خواهد شد.   

                                                                                                                                                                                                                  هاشمی  با بیان این که متقاضیان شرکت در کارورزی نباید سابقه شرکت در دوره های کارورزی قبلی داشته باشند، ادامه داد: هر متقاضی واجد شرایط تنها یک بار می تواند در این طرح که امسال برگزار می شود، شرکت کند اما کارورزانی که ظرف مدت سه ماه از شروع دوره، انصراف کتبی خود را اعلام نمایند، بر اساس بند ۴، ۳، ۲ و ۸ ماده ۱۳ دوره کارورزی آن ها قطع میگردد و یک بار از موضوع این بند مستثنی میباشند.

وی گفت: همچنین متقاضیان شرکت در طرح کارورزی نباید سابقه پرداخت هیچ گونه حق بیمه از سوی کارفرمایان داشته باشند و به عبارتی طرح کارورزی آنها باید نخستین محیط کاری باشد که این افراد در آن مشغول به کار می شوند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آباده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در حال حاضر تعداد بیکاران دارای مهارت، بسیار کم است و متأسفانه اکثر بیکاران دارای مدرک تحصیلی فاقد مهارت مدنظر کارفرمایان می باشند، ادامه داد: در همین راستا یکی از برنامه های شورای عالی اشتغال و کارگروه اشتغال استان در سال جاری، اجرای برنامه های اشتغال فراگیر و طرح کاج مشتمل بر طرح کارورزی در محیط کار واقعی با هدف افزایش مهارت و ایجاد اشتغال برای بیکاران و ایجاد تسهیلات برای کارفرمایان استان می باشد.

هاشمی با اشاره به اجرای طرح کارورزی برای اشتغال فارغ التحصیلان بیکار در استان فارس بیان داشت: در قالب این طرح، تعدادی از فارغ التحصیلان بیکار استان در حین کار مهارت می بینند و پس از طی دوره آموزشی و در صورت تمایل طرفین در همان کارگاه مشغول به کار می شوند.

وی با بیان این که بیکاری دانش آموختگان یکی از مسایل مهم مورد توجه دولت تدبیر و امید در کشور و استان فارس می باشد، افزود: مهمترین هم و غم دولتمردان کمک به بخش خصوصی و تعاونیها در حفظ فرصت های شغلی موجود، افزایش اشتغال در سطح استان و افزایش بهره وری می باشد که طرح کارورزی یکی از طرح های در دست اقدام در این زمینه است.

هاشمی با بیان این که انتظار میرود طرح کارورزی اثرگذاری مطلوبی به همراه داشته باشد، ادامه داد: در شرایط فعلی درجه انطباق میان آموزشهای دانشگاهی و نیازهای بازار کار پایین است و دانش فارغ التحصیلان جوابگوی نیاز کارفرمایان نمی باشد.

در این راستا اجرای این طرح با هدف ایجاد انگیزه کارآفرینی، ارتقای خلاقیت در بین فارغ التحصیلان، افزایش قابلیت جذب دانش آموختگان در محیط کسب و کار که خوشبختانه به عنوان یکی از اولویت های کارگروه اشتغال استان در دستور کارقرار دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس تأکید کرد: با اجرای طرح کارورزی علاوه بر جذب مهارت و تجربه توسط دانش آموختگان و اشتغال، زمینه های انتقال این دانش توسط کارفرمایان به دانش آموختگان و از آن جا به دیگر بنگاه های اقتصادی در صورت اشتغال به کار در کارگاه های دیگری فراهم می گردد و در نتیجه زمینه ساز کاهش نرخ بیکاری این قشر در جامعه خواهد شد. هرچند تجربه گذشته و اجرای آزمایشی آن در سال گذشته نشان می دهد که اکثر آموزش دیدگان در همان کارگاه آموزشی، ادامه کار داده اند.

هاشمی با بیان این که دانش آموختگان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در بخش لینک سامانه کارورزی مراجعه کنند، اضافه کرد: در این طرح که با هدف افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی از طریق آموزش مهارت در محیط کار تحت عنوان کارورزی آغاز شده است، هم کارجویان و هم بنگاههای متقاضی کارورز میتوانندثبت نام کنند.

وی در ادامه گفت: طرح کارورزی در سال های گذشته به ویژه سال 1378 در وزارت صنایع و معادن و وزارت راه و ترابری وقت و به صورت موردی در سال های 1386و1387نیز اجرا شد که البته سازوکارهای طرح پیشین و طرح جدید تا حدودی متفاوت است.

هاشمی در پایان گفت: بهمن ماه 1395 ، اجرای این طرح برای سال1396در نشست شورای عالی اشتغال به تصویب رسید و مطابق ماده 71 قانون برنامه ششم باید از آغاز برنامه اجرای آن شروع شود که اکنون با تعاملات با دستگاه های اجرایی آماده اجرا است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع‌ رسانی شهرستان آباده محفوظ است.