کد خبر :41 | تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد 96  | ارسال شده توسط :اداره دامپزشكي

پلمپ 2 واحد قصابی در شهرستان آباده
دو واحد قصابی بدلیل کشتار غیر مجاز دام با صدور حکم قضایی در شهرستان آباده پلمپ شد.
سرپرست اداره دامپزشکی آباده اظهار داشت: طی بازرسی به‌عمل‌آمده توسط کارشناسان این اداره دو واحد قصابی به دلیل کشتار غیرمجاز دام و عدم رعایت مقررات بهداشتی با همکاری اداره نظارت بر اماکن عمومی شهرستان پلمپ شد.

دکتر علیرضا فرخی با بیان اینکه موردی از تب کریمه کنگو در این شهرستان مشاهده نشده است ، تصریح کرد: بیماری تب خونریزی‌ دهندهٔ کریمه-کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده‌است که ازطریق گزش کنه آلوده و یا تماس با خون ، ترشحات ، یا لاشه دام آلوده و انسان آلوده منتقل می‌شود.

وی در ادامه افزود: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری کشنده و مشترک بین انسان و دام است که علائم واضح و مشخصی در دام ندارد و صرفاً بصورت یک تب مختصر و زودگذر در دام ها ایجاد می شود که غالبا دامداران متوجه آن نمی شوند.

وی مهمترین راهکارهای پیشگیری از بیماری را، بهسازی جایگاه‌های نگهداری دام ، مبارزه با انگل های خارجی (کنه ها) از طریق سمپاشی ، آموزش دامداران و قصابان و سلاخان و افراد در معرض خطر ، استفاده از از وسایل محافظتی از جمله دستکش، چکمه و روپوش به هنگام تماس با دام ، سرد نمودن لاشه بمدت 24 ساعت در درجه یخچال، ممانعت از کشتار و ذبح دام درخارج از کشتارگاه و معابر عمومی، تهیه گوشت از مجاری مجاز و دارای مهر و لیبل دامپزشکی دانست.
دکتر فرخی با بیان اینکه ویروس این بیماری با پخت گوشت از بین می رود لذا باید از خوردن گوشت یا جگر به صورت خام و نیم پز خودداری شود. همچنین افراد هنگام خرد کردن گوشت از دستکش استفاده کنند

وی به شهروندان توصیه کرد گوشت مصرفی را فقط از فروشگاه های مجاز تهیه کنند و قبل از خرید به مهرولیبل دامپزشکی مندرج برلاشه کشتاری توجه شود. همچنین لازم است گوشت مجاز تازه ذبح شده به مدت 24 ساعت در دمای 4 درجه یخچال منزل نگهداری و سپس مصرف شود.

 

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع‌ رسانی شهرستان آباده محفوظ است.