کد خبر :13 | تاریخ : يكشنبه 01 اسفند 95  | ارسال شده توسط :اداره دامپزشكي

اجرای رایگان فاز سوم طرح واکسیناسیون همزمان تب برفکی و تب مالت در آباده
سرپرست اداره دامپزشکی آباده از آغاز فاز سوم طرح واکسیناسیون همزمان علیه بیماری تب برفکی و تب مالت در دامهای سنگین در این شهرستان خبر داد
سرپرست اداره دامپزشکی آباده با اعلام این خبر گفت: این طرح از20 بهمن ماه آغاز شده و به مدت 30روز کاری در جمعیت دامهای سنگین در سطح روستاها و دامداری های صنعتی این شهرستان تا 25 اسفند ماه ادامه خواهد داشت و پیش بینی می شود بیش از 14هزار راس از جمعیت دامی گاو و گوساله شهرستان با استفاده از توان بخش خصوصی و دولتی به صورت کاملأ رایگان واکسینه شوند.

وی افزود: با توجه به ویروسی بودن عامل بیماری تب برفکی انجام واکسیناسیون و رعایت مسائل بهداشتی قرنطینه ای در واحد های دامداری تنها راه پیشگیری از سرایت بیماری       می باشد.

دکتر فرخی با بیان اینکه بیماری بروسلوز یا  تب مالت یکی از مهمترین بیماری های میکروبی مشترک بین انسان و دام است افزود: پیشگیری و کنترل بیماری در حیوانات از طریق مایه کوبی دامها و رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی و شناسایی و حذف دام های آلوده انجام می شود.

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان آباده به دامداران توصیه کرد: از هرگونه جابه جایی و حمل و نقل دام تا پایان فاز واکسیناسیون خودداری کنند و نهایت همکاری را با اکیپ های واکسیناسیون اعزامی دامپزشکی داشته باشند، از وارد کردن هرگونه استرس به دام حداقل تا 2 ساعت پس از واکسیناسیون پرهیز کرده و واحدهای گاوداری صنعتی جهت جلوگیری از انتقال آلودگی از امکانات همان واحدها مانند (لباس کار، سرسرنگ و چکمه) استفاده کنند.

شایان ذکر است مهمترین علائم بیماری تب برفکی بی اشتهایی، آبریزش دهان و بینی، وجود زخم هایی در ناحیه دهان و سُم  می باشد که این علائم در دام مبتلا موجب لنگش دام و مانع غذا خوردن نیز می شود.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع‌ رسانی شهرستان آباده محفوظ است.