کد خبر :103 | تاریخ : يكشنبه 30 مهر 96  | ارسال شده توسط :اداره دامپزشكي

توقیف دو محموله غیرمجاز دام در شهرستان آباده
رییس اداره دامپزشکی آبّاده از توقیف دو محموله دام غیرمجاز در پست قرنطینه آباده و کشتار دام های آن خبر داد
دکتر علیرضا فرخی گفت: در راستای کنترل بهداشتی حمل دام و جلوگیری از انتشار بیماری های واگیردار و مشترک بین انسان و دام در مهر ماه سال جاری دو خودروی حامل 70 رأس دام سبک پرواری که به سمت استان اصفهان در حرکت بود، توسط عوامل پست قرنطینه دامی شهرستان آباده واقع در پلیس راه متوقف شد.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه محموله مورد نظر فاقد پلاک کوبی و گواهی بهداشتی- قرنطینه ­ای حمل از مبدأ بود، توسط اکیپ قرنطینه دامپزشکی این شهرستان با  همکاری نیروی انتظامی توقیف و به منظور انجام امور اداری به اداره دامپزشکی شهرستان ارجاع داده شد و پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی ارجاع گردید و بعد از اخذ حکم دادستانی، این دام­ها در کشتارگاه دام  آباده کشتار شد.

 

رییس اداره دامپزشکی شهرستان آباده تصریح کرد: هر گونه حمل و نقل دام و فرآورده‌های خام دامی مستلزم دریافت گواهی حمل بهداشتی صادره توسط شهرستان مبدا و رعایت اصول بهداشتی – قرنطینه ای  است.

دکتر فرخی با افزودن این که پست قرنطینه دامپزشکی آباده بصورت شبانه روزی فعالیت می کند ، تصریح کرد: به منظور تضمین سلامت مصرف کنندگان فرآورده های دامی و صیانت از سرمایه دامی استان و جلوگیری از سرایت بیماری های احتمالی، با همکاری پلیس راه و نیروی انتظامی با خودروهایی که بدون اخذ گواهی بهداشتی دامپزشکی، به حمل دام و طیور یا فرآورده های خام دامی می پردازند، برخورد شدید قانونی می شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نقش حمل‌ و نقل غیر مجاز در انتقال و اشاعه بیماری‌های دامی و با هدف کنترل حمل‌ و نقل دام و طیور و فرآورده‌های خام دامی و از طرفی با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان آباده و راه های مواصلاتی شهرستان آباده با استان های مجاور و احتمال حمل محموله غیر مجاز و فاقد گواهی حمل بهداشتی دامپزشکی به داخل استان و در راستای پیشگیری از بیماری های مهم و واگیر دام و طیور پست قرنطینه دامپزشکی آباده به صورت شبانه روزی در محل پلیس راه این شهرستان مشغول به فعالبت می باشد .

 

دکتر فرخی افزود: همجواری شهرستان آباده با سه استان اصفهان ،یزد و چهار محال و بختیاری سبب شده تا این شهرستان نقش مهمی در پیشگیری از ورود بیماری های واگیر و مهم دام و طیور به استان فارس داشته باشد.


دکتر فرخی در خاتمه اظهار داشت : بر اساس بند " د " ماده 3 قانون سازمان دامپزشکی مصوب سال 1350 نقل و انتقال کلیه محموله های دام زنده ، فرآورده های خام دامی و خوراک دام می بایست با موافقت سازمان دامپزشکی باشد لذا متقاضیان حمل می بایست جهت دریافت مجوزهای لازم به اداره دامپزشکی شهرستان مبدا مراجعه و نسبت به اخذ گواهی بهداشتی حمل اقدام نمایند.

 

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع‌ رسانی شهرستان آباده محفوظ است.